Jak czyścić i konserwować meble drewniane?
Meble drewniane to częsty wybór osób urządzających mieszkanie. Są cenione nie tylko za estetyczny wygląd, ale również za wytrzymałość. Wyróżniają się bowiem dużą odpornością, a w razie potrzeby łatwo naprawić porysowany czy zniszczony element. Aby jednak cieszyć się nienagannym wyglądem i funkcjonalnością szaf czy komód z drewna przez wiele lat, trzeba o nie odpowiednio dbać. W jaki sposób należy je czyścić i konserwować?
Czego unikać podczas pielęgnacji mebli drewnianych?
Jednym z ważniejszych czynników determinujących popularność mebli drewnianych jest ten, że produkty nie wymagają regularnej wymiany, co często się zdarza w przypadku meblościanek z płyty laminowanej. Trzeba jednak pamiętać, że po zakupie stołu bukowego czy eleganckich witryn do salonu, należy o nie odpowiednio dbać. Na początek warto zwrócić uwagę na czynności, które mogą zaszkodzić ich kondycji. Mowa tutaj na przykład o tym, że mebli drewnianych nie można myć mokrą ścierką, ponieważ drewno nie lubi wody.
Niepoprawną praktyką jest też stosowanie kuchennych detergentów oraz środków zawierających alkohol i rozpuszczalniki. Pielęgnując szafy czy komody, nie można również używać ścierek z szorstkimi włóknami. Ważne jest także, aby nie stawiać witryn i regałów w pobliżu źródeł ciepła i utrzymywać temperaturę w pomieszczeniach na poziomie od 18 do 23 stopni Celsjusza. Dodatkowo w przypadku mebli kuchennych z drewna należy stosować podkładki pod gorące naczynia.
Jak poprawnie czyścić i konserwować meble drewniane?
Wiemy już, jakich praktyk należy unikać, aby cieszyć się nienagannym wyglądem mebli z drewna. Jeśli natomiast chodzi o to, czym czyścić komody bukowe i inne elementy, to przydadzą się przede wszystkim miękkie i delikatne gąbki lub ściereczki. Istotny jest też odpowiedni preparat. Warto zaopatrzyć się w specjalistyczne środki do czyszczenia, pielęgnacji i impregnacji.
Jeśli natomiast chodzi o to, jak powinny przebiegać czynności związane z czyszczeniem i konserwacją mebli z drewna, to najlepiej przeprowadzać je w następujący sposób:
- wyczyszczenie z kurzu przy pomocy szczotki antystatycznej albo miękkiej ściereczki,
- naniesienie specjalistycznego preparatu zgodnie z kierunkiem usłojenia,
- wytarcie brudu i resztek preparatu,
- wypolerowanie powierzchni.